Wilfrid Stinissen – toivon tuoja (Veijo Koivula)
Tiivis katsaus Wilfrid Stinissenin hengelliseen ajatteluun. Teos johdattaa Jumalan läsnäoloon, hiljaisuuteen ja kristilliseen toivoon – muistuttaen, ettei ihminen ole koskaan yksin.
27,00€
Belgiassa 1927 syntynyt Wilfrid Stinissen antoi luostarilupauksensa 17-vuotiaana ja muutti 40-vuotiaana Etelä-Ruotsiin. Siellä hän eli karmeliittaluostarissa kuolemaansa 2013 asti. Luostaritehtävien ohella hän on kirjoittanut lukuisia kirjoja, joista suomeksi on ilmestynyt 20 teosta.
Wilfrid Stinissen – toivon tuoja on kirja, jossa tietokirjailija, rovasti Veijo Koivula käy temaattisesti läpi Stinissenin kirjallista tuotantoa. Kirjaan on koottu tiiviissä muodossa veli Wilfridin hengellisten opetusten ja pohdintojen keskeinen sisältö.
Teoksen Lukijalle-tekstissä piispa Raimo Goyarrola toteaa: ”Tämä kirja kutsuu lukijaa ennen kaikkea olemaan. Olemaan Jumalan edessä – avoimena, hiljaa, vastaanottavaisena. Ehkä juuri tällaisessa pysähtymisessä – kaukana kiireestä ja äänten täyttämästä maailmasta – alkaa kuulua jotakin syvempää. Ehkä hiljaisuuden keskeltä kantautuu sinullekin kuiskaus: ´Sinä ihminen, joka luulit olevasi yksin – et ole yksin.´ Sen vuoksi, aina on toivoa.”
Veli Wilfrdid kirjoittaa toivosta: ”Kristittyjen elämä on elämää toivossa – he ovat ihmisiä, joilla on toivo. ”Meidän täytyy tulla paremmin tietoisiksi siitä, että uskomme on toivon täyttämää uskoa. Se on uskoa, joka käsittää ´horjumattoman tunnustuksen ja toivon´ (Hepr. 10:23).”
- Tekijä
- Veijo Koivula
- ISBN
- 9789523962637
- ALV-prosentti
- 13,50 %
- Julkaisuvuosi
- 2026
- Sivumäärä
- 272
- Sidonta
- sidottu, kovakantinen




